دربـــاره جشــــنواره

درباره جشنواره

پیدا کردن استعدادها و ایجاد مسیر مناسب برای رشدشون، برای مجموعه ما خیلی مهمه. به خاطر همین، «جشنواره فیلم کوتاه دانش‌آموزی مدرسه» برپا شد تا فرصت برابری به همه‌ی شما بده که برای رسیدن به آرزوی فیلم‌ساز بزرگ شدن، تلاش کنید!
تو این جشنواره، ما به شما آموزش می‌دیم، تا بتونید ایده‌تون رو به فیلم کوتاه تبدیل کنید و با هم سن‌های خودتون در سراسر کشور رقابت کنید و بعد از برگزیده شدن، ازتون حمایت می‌کنیم تا تو مسیر فیلم‌سازی روز به روز جلوتر برید.تو این جشنواره، ما به شما آموزش می‌دیم، تا بتونید ایده‌تون رو به فیلم کوتاه تبدیل کنید و با هم سن‌های خودتون در سراسر کشور رقابت کنید و بعد از برگزیده شدن، ازتون حمایت می‌کنیم تا تو مسیر فیلم‌سازی روز به روز جلوتر برید.
فیلم کوتاه خودتون رو بسازید و بدونید هیچ چیزی به اندازه ایده، خلاقیت و ذوق هنری شما، برای ما مهم نیست! پس فرصت رو از دست ندید!

تاریخچه جشنواره

جشنواره فیلم کوتاه دانش‌آموزی مدرسه، از سال تحصیلی ۹۱ - ۹۲ کار خودش رو شروع کرد. اولش توی مدارس سمپاد پا گرفت و کم‌کم به این سمت رفت که دانش‌آموزان علاقمند بیشتری رو با خودش همراه کنه و در نهایت دوره‌ی سومش، به صورت کشوری برگزار شد و بچه ها از ۲۰ استان کشور برای جشنواره اثر فرستادن!
دوره‌های چهارم و پنجم جشنواره هم به صورت ملی برگزار شد و دانش‌آموزان بیشتری فرصت آشنایی با جشنواره و ارسال اثر پیدا کردند.
از دوره ششم هم بخش بین الملل جشنواره شروع به کار کرد و از ۱۴ کشور برای ما اثر فرستاده شد. در دوره هشتم جشنواره، تعداد 5207 اثر از ۳۱ استان کشور داشتیم که نشون میداد ما به هدف ابتدایی جشنواره نزدیک و نزدیک تر شدیم و دانش‌آموزان زیادی از شهرها و استان‌های مختلف با ما آشنا شدند و برای رسیدن به رویای فیلم سازی تلاش می‌کنند.
و امروز، ما در دوره‌ی نهم جشنواره فیلم کوتاه دانش آموزی مدرسه، منتظر کشف استعدادهای جدید هستیم.

اهداف جشنواره

طبق اهداف اسناد بالادستی، و با توجه به اهمیت کشف و پرورش استعدادهای نوپا، جشنواره فیلم مدرسه در نظر داره که با کشف استعدادهای شما دانش‌آموزان و امیدهای هنر آینده ی کشور، قدمی در مسیر ارتقای فرهنگی و هنری برداره و فرصتی برای پرورش توانمندی های هنری نوجوان ها فراهم کنه.

۱. سند تحول بنیادین آموزش و پرورش

«زمینه‌سازی به دست آوردن شایستگی‌های پایه با تأکید بر خصوصیات مشترک اسلامی ـ ایرانی و انقلابی، هم‌سو با شکل‌گیری و رشد و پیشرفت پیوسته هویت دانش‌آموزان در ابعاد فردی، خانوادگی و اجتماعی بصیرت و پیشرفت در زمینه‌های گوناگون عبادی ـ اخلاقی، اعتقادی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی گسترش و تأمین همه‌جانبه عدالت آموزشی و تربیتی»

۲. سند برنامه درس ملی

«بصیرت فرهنگی و تربیت هنری رویکردی فرابرنامه‌ی درسی بوده و روح حاکم بر کل نظام آموزشی است. در فرآیند فعالیت‌های یادگیری و تولید اثر هنری، با ایجاد شرایط تصمیم‌گیری و حل مسئله، مهارت رویارویی با مسائل و مشکلات، درک صحیح رویدادها و پدیده‌ها با تکیه بر عواطف، امکان ابراز احساسات، افکار، ایده‌ها، دریافت.های شخصی، پرورش قوه تخیل، خلاقیت و وجه فردی دانش‌آموز از طریق به‌کارگیری حواس مختلف در قالب‌های متنوع هنری فراهم می‌شود.»

۳. طرح شهاب آموزش و پرورش

«شناسایی، هدایت و حمایت آموزشی، تربیتی و معنوی صاحبان استعدادهای برتر، از دوره ابتدایی تا پایان دوره آموزش متوسطه و زمینه‌سازی برای استمرار حمایت‌ها در مراحل مختلف آموزش عالی پرورش استعدادهای برتر و سرآمد و ایجاد سازوکارهای مناسب برای رشد و بالندگی آنان به عنوان سرمایه‌های ملی و خدادادی»

۴. سند ملی نخبگان

بخش توسعة آموزش‌هاي خاص:
"برون‌مدرسه‌ای" از طريق گسترش مراكز آموزشی، تربيتی و پژوهشی در حوزه‌های متنوع مورد علاقه دانش‌آموزان شبکه‌سازی افراد و گروه‌های نخبه در حوزه‌های تخصصی و حول فعاليت‌های نخبگانی به منظور هم‌افزای و همگرايی، تقويت همکاری، اشتراک دانش و اطلاعات، انجام کارهای مشترک

محورهای جشنواره

جشنواره ی ما، پنج بخش اصلی و جانبی داره.

بخش های اصلی

داستانی
مستند
انیمیشن
نماهنگ
آیتم تلویزیونی

بخش های جانبی

فیلم نامه
موسیقی فیلم و نماهنگ
اقلام تبلیغاتی فیلم (پوستر - عکس پشت صحنه – تیزر)

موضوعات جشنواره

موضوع اصلی نهمین دوره جشنواره مدرسه، روایت قهرمانان پیشرفت‌ه و شما میتونید راوی داستان قهرمان زندگی تون و کسی که باعث پیشرفت شما بوده بشید.
اما به این معنی هم نیست که نمیتونید اثری با موضوع متفاوت بسازید.
دبیرخانه جشنواره با اشتیاق منتظر آثار جذاب و خلاقانه شماست!