از جشنواره چه خبر؟

از شروع فراخوان اولیه تا لحظه ی اعلام برگزیده ها، اتفاقات زیادی تو جشنواره میفته که میتونی اخبارشون رو از اینجا دنبال کنی. اگر میخوای اولین نفری باشی که در جریان آخرین اتفاق های جشنواره قرار میگیره تو خبرنامه عضو شو تا برات پیامک بیاد!

news image

دانش‌آموزان سراسر کشور در تمامی مقاطع تحصیلی می‌توانند آثار خود را تا ۳۱ ام تیرماه ۱۴۰۰ جهت شرکت در هفتمین دوره جشنواره فیلم کوتاه دانش آموزی «مدرسه» در آدرس اینترنتی www.madresefestival.ir  بارگذاری کنند.

جشنواره فیلم کوتاه دانش آموزی «مدرسه» با هدف کشف استعدادهای هنری دانش آموزان سراسر کشور، ایجاد زمینه برای بروز استعدادها، تربیت نیروهای خلاق و شبکه سازی مستعدان هنر، از سال ۱۳۹۱فعالیت خود را آغاز کرده است. در آخرین دوره‌ی این جشنواره در سال ۱۳۹۹، بیش از ۱۶۱۶ اثر به دبیرخانه‌ی این جشنواره ارسال شد.

هفتمین دوره‌ی جشنواره فیلم کوتاه مدرسه برای کلیه دانش آموزان در تمامی مقاطع تحصیلی در سال ۱۴۰۰-۱۳۹۹برگزار می‌شود.

دانش آموزان مهلت دارند آثار خود را تا تاریخ ۳۱ تیر۱۴۰۰ در سایت جشنواره به نشانی www.madresefestival.ir  بارگذاری کنند.

سایت جشنواره پذیرای آثار دانش آموزان در بخش‌های اصلی: داستانی، انیمیشن، مستند، علمی و آموزشی، نماهنگ، ویدیوبلاگ و تیزر تبلیغاتی (با تاکید بر برند ایرانی) و در بخش‌های جانبی: فیلمنامه‌نویسی و اقلام تبلیغاتی فیلم (شامل پوستر، عکس و تیزر) می باشد.

مشخصات هفتمین دوره جشنواره فیلم کوتاه دانش‌آموزی «مدرسه» به شرح زیر است:

بخش‌های اصلی جشنواره:

داستانی: فیلم کوتاه داستانی، فیلمی است که داستان و هدفی دارد و موضوعی را روایت می‌کند.

انیمیشن: انیمیشن کوتاه، فیلمی است که با دوربین عکاسی به‌صورت استاپ موشن یا سل انیمیشن یا فلیپ بوک یا دیگر روش‌ها یا به صورت رایانه‌ای به صورت دو بعدی یا سه بعدی ساخته شود.

مستند: مستندکوتاه، فیلمی است که بازیگری به صورت خاص ندارد و اتفاق واقعی و حقیقی را به شیوه‌ای زیبا و هنری روایت می‌کند. مشاهده یا توضیحی از یک رشته هنری یا شغلی جذاب، روایت زندگی یک نفر، مشکلات مدرسه یا محله، پیگیری‌ها و گزارش‌های دانش‌آموزی از اتفاقات مدرسه و... همه می توانند موضوعات مناسبی برای ساخت مستند کوتاه باشند.

علمی و آموزشی: فیلم کوتاه علمی، فیلمی است که یک پدیده علمی را ثبت می کند یا اتفاقی را به صورت علمی روایت می کند. این اتفاق می تواند یک رصد نجومی، یک آزمایش فیزیکی یا شیمیایی، یک تشریح یا فرآیند زیستی، یک مشاهده زیبا از طبیعت و... باشد. مهم علمی بودن این فیلم کوتاه است. در قسمت فیلم های آموزشی هم دانش آموزان می توانند تمام دروس خود را به صورت یک فیلم در بیاورند و به نوعی آموزش درس خود را انجام دهند.

تیزر تبلیغاتی (برند ایرانی): فیلم تیزر تبلیغاتی، فیلمی است که در آن دانش‌آموزان از یک برند ایرانی فیلم تبلیغاتی خواهند ساخت. دانش آموزان حتما باید یک برند ایرانی انتخاب کنند.

نماهنگ: در این بخش، می بایست با استفاده از تعدادی عکس و یا فیلم و انتخاب یک موسیقی مناسب، یک نماهنگ کوتاه ساخته شود. تعداد عکس ها و فیلم ها با توجه به مدت زمان کلیپ، محدودیتی ندارد. ترتیب عکسها، خلاقیت در انتخاب عکس یا عکسبرداری، کادربندی و مواردی از این دست و همچنین موسیقی انتخابی می تواند اثر را جذاب‌تر کند. پیشنهاد می‌شوداز موسیقی های باکلام فاخر و وزین و یا موسیقی بی کلام مناسب استفاده شود.

ویدیوبلاگ: ویدیویی کوتاه که با ساده ترین امکانات برای روایت موضوعی مشخص ساخته می شود.

موضوع جشنواره آزاد است.

حامیان جشنواره

هفتمین دوره جشنواره توسط موسسه هنروما و با حمایت سازمان تنظیم مقررات رسانه های صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی (ساترا)، سازمان تبلیغات اسلامی، سازمان ملی پرورش استعداد‌های درخشان، سازمان بسیج صدا و سیما، سازمان جوانان جمعیت هلال احمر، معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده، موسسه آموزشی و پژوهشی شهید آوینی، باشگاه هنر و رسانه نوجوان، آکادمی برش، مرکز نوآوری آومیک، خانه نوآوری تعلیم و تربیت، کانون دانش‌آموزی هلال احمر، موسسه سفیر فیلم، موسسه مطالعات راهبردی تعلیم و تربیت برهان، موسسه الگوی تعلیم و تربیت قاف برگزارخواهدشد.

شرکت‌کنندگان می توانند به صورت فردی یا گروهی در این جشنواره شرکت کنند. شرکت و همکاری در دو یا چند فیلم و همچنین شرکت در همه بخش‌های جشنواره به هر تعداد آزاد است.

شایان ذکر است، علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به سایت جشنواره به آدرس www.madresefestival.ir  به شکل دقیق‌تر از قوانین و شیوه نامه جشنواره مطلع شوند و آثار خود را ارسال نمایند.