فهرست

احتراما نظر به تاکیدات مقام معظم رهبری مدظله العالی و دولتمردان بر تقویت شناسایی، هدایت و پرورش استعدادهای هنری برای اعتلای بلندمدت نظام مقدس جمهوری اسلامی، «جشنواره فیلم کوتاه دانش آموزی مدرسه» با هدف انگیزه دهی به دانش آموزان هنرمند و مستعد هنر سراسر کشور در جهت تولید محتوای مناسب و خلاقانه هنری در قالب فیلم و انیمیشن، متناسب با فرهنگی ملی و اسلامی و نیز حضور موثر در آموزش هنری دانش آموزان با هدف ارتقای کیفیت تولیدات هنری، الگوسازی برای تمام مجموعه های فعال هنری، شناخت و هدایت هنرمندان مستعد آینده کشور و پرورش استعدادها توسط مجامع اصلی هنر متعهد، توسط موسسه الگوی توسعه فرهنگ قلم ارائه گردیده است.

از آنجایی که دانش آموزان به عنوان نیروهای بالقوه علمی و فرهنگی، آینده سازان این مرز و بوم و عناصر تعیین کننده در رشد و بالندگی جامعه شناخته می شوند و در آینده با ورود به جامعه،  نقش عمده ای در پیشرفت‌های علمی و فرهنگی کشور خواهند داشت، شناسایی استعدادهای برتر دانش آموزی، سازماندهی، پرورش و هدایت آنها در این مسیر می تواند سرمایه گذاری مناسبی در جهت اعتلای میهن عزیزمان باشد.

در همین راستا ستاد برگزاری جشنواره با عنایت بر خداوند متعال و با حمایت مسئولین و سازمانهای ذیربط، این بار قصد دارد در سال تحصیلی ۹۸-۹۹، ششمین جشنواره « فیلم کوتاه دانش آموزی مدرسه» را در سراسر کشور برگزار نماید.

جشنواره فیلم کوتاه از سال تحصیلی 92-91 شروع به کار کرد و دو دوره ی اول برگزار شده مختص مراکز سمپاد تهران و با نام جشنواره فیلم کوتاه سمپاد و یک رویداد بین مدرسه ای میان چند مرکز علامه حلی تهران بوده است.
دوره ی سوم جشنواره درسال تحصیلی 94-93 در راستای اجرای طرح شهاب توسط مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان با فراخوان کلی در سراسر کشور و توسط موسسه هنروما و با نام جشنواره فیلم کوتاه مدرسه برگزار گردید. در این دوره دانش آموزان 20 استان از سراسر کشور به رقابت پرداختند.
دوره چهارم جشنواره در سال تحصیلی 95-94 توسط موسسه هنروما و با حمایت مستقیم ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، شورای عالی انقلاب فرهنگی، پوشش تصویری و خبری صدا و سیما و خبرگزاری های رسمی کشور و در سطح گسترده تری نسبت به سال گذشته در سراسر کشور برگزار گردید.

پنجمین دوره جشنواره فیلم کوتاه دانش آموزی مدرسه جشنواره فیلم کوتاه مدرسه در سال تحصیلی 97-98 توسط موسسه الگوی توسعه فرهنگ قلم (هنروما) و با حمایت ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری، باغ کتاب تهران، سازمان تبلیغات اسلامی، مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان، همراه اول، بسیج صداوسیما، سازمان جوانان هلال احمر، سفیرفیلم، ستاد توسعه فناوری نانو، حوزه هنری انقلاب اسلامی، ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی، سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، مرکز آموزشی پژوهشی شهید آوینی، شورای عالی انقلاب فرهنگی، آپارات، معاونت زنان ریاست جمهوری، موسسه الگوی تعلیم و تربیت قاف، موسسه فرهنگی تبیان، شبکه امید، مدرسه هنر و رسانه آینه، گروه هنری کات، اکرانت، مجموعه فرهنگی سیدالشهدا، بنیاد تربیتی برهان، گروه رسانه ای هیرا، ستاد فرهنگی هنری کانون مساجد، شرکت مرصاد، فن آموز، موسسه فرهنگی آستان قدس رضوی، برنامه اقیانوس آرام، کمیته امداد امام خمینی (ره)، مجموعه صنایع دستی سلام و انتشارات هوپا برگزار شد.

در این دوره، از 31 استان و 116 شهر کشور، آثار به دبیرخانه جشنواره ارسال گشت. تعداد آثار ارسالی به دبیرخانه ، در مجموع 2458 اثر در دو بخش اصلی و جانبی بود. از این تعداد، مجموع 1251 عدد فیلم در بخش اصلی (6 محور داستانی، مستند، علمی آموزشی، انیمیشن، فتوکلیپ و تیزر تبلیغاتی) و 1207 اثر در بخش جانبی (فیلم نامه، پوستر، تیزر معرفی فیلم و عکس پشت صحنه) دریافت شد.
افتتاحیه جشنواره در تاریخ 6 مردادماه 1398 در محل باغ کتاب تهران برگزار شد و آثار منتخب جشنواره به مدت 3 روز در سینمای باغ کتاب و فرهنگسراهای تهران اکران گردید. همچنین اختتامیه این دوره با حضور پرشور دانش آموزان و مسئولین در تاریخ 10 مردادماه 1398 در محل سالن سوره حوزه هنری برگزار گردید.
در مجموع 5 دوره گذشته جشنواره و در 6 بخش اصلی داستانی، مستند، پویانمایی، علمی-آموزشی، تیزر تبلیغاتی (محصولات ایرانی) و فتوکلیپ بیش از 2600 اثر به دبیرخانه ارسال گردید.

اهداف جشنواره

1-2 اهداف هم سو با اسناد بالادستی نظام

1-1-2 سند تحول بنیادین آموزش و پرورش
· زمینه‌سازی کسب شایستگی‌های پایه با تأکید بر خصوصیات مشترک اسلامی ـ ایرانی و انقلابی، در راستای تکوین و تعالی پیوسته هویت دانش‌آموزان در ابعاد فردی، خانوادگی و اجتماعی
· بصیرت و تعالی در زمینه‌های گوناگون عبادی ـ اخلاقی، اعتقادی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی
· گسترش و تأمین همه‌جانبه عدالت آموزشی و تربیتی

2-1-2 سند برنامه درس ملی
· بصیرت فرهنگی و تربیت هنری رویکردی فرابرنامه ی درسی بوده و روح حاکم بر کل نظام آموزشی است.
· در فرآیند فعالیت های یادگیری و تولید اثر هنری، با ایجاد شرایط تصمیم گیری و حل مسئله، مهارت رویارویی با مسائل و مشکلات، درک صحیح رویدادها و پدیده ها با تکیه بر عواطف، امکان ابراز احساسات، افکار، ایده ها، دریافت های شخصی، پرورش قوه تخیل، خلاقت و وجه فردی دانش آموز از طریق بکارگیری حواس مختلف در قالب های متنوع هنری فراهم می شود.

3-1-2 طرح شهاب آموزش و پرورش
· شناسایی، هدایت و حمایت آموزشی، تربیتی و معنوی صاحبان استعدادهای برتر ” از دوره ابتدایی تا پایان دوره آموزش متوسطه و زمینه سازی برای استمرار حمایت ها در مراحل مختلف آموزش عالی”
· پرورش استعدادهای برتر و سرآمد و ایجاد سازوکارهای مناسب برای رشد و بالندگی آنان به عنوان سرمایه های ملی و خدادادی

4-1-2 سند ملی نخبگان
· 1-2-1-2 توسعة آموزش‌هاي خاص «برون‌مدرسه‌اي» از طريق گسترش مراكز آموزشي، تربيتي و پژوهشي در حوزه‌هاي متنوع مورد علاقة دانش‌آموزان
· شبکه‌سازي افراد و گروه‌هاي نخبه در حوزه‌هاي تخصصي و حول فعاليت‌هاي نخبگاني به منظور هم‌افزايي و همگرايي، تقويت همکاري، اشتراک دانش و اطلاعات، انجام کارهاي مشترک>

جشنواره پنجم در ۲ بخش اصلی و جانبی برگزار خواهد شد. عناوین و فیلم های معرفی هر بخش را در ادامه مشاهده نمایید:

بخش اصلی:

داستانی

انیمیشن

مستند

علمی و آموزشی

ویدئو وبلاگ

کلیپ

تیزر تبلیغاتی (برند ایرانی)

بخش جانبی:

فیلم نامه نویسی

اقلام تبلیغاتی اثر (پوستر – عکس – تیزر)

موضوع جشنواره آزاد می ‏باشد و شما مختار هستید درباره هر اتفاق و موضوعی که به آن علاقه دارید، در یکی از محورهای جشنواره اثر خود را ساخته و ارسال کنید. موضوعاتی که در ادامه می آیند، پیشنهادی هستند.
موضوعات کلی پیشنهادی:

 • ۴۰ سالگی انقلاب
 • حمل ونقل پاک
 • تاثیر سینما بر زندگی مردم
 • اخلاق خوب و احترام به بزرگترها
 • امید
 • تلاش
 • دوستی
 • صداقت
 • موفقیت
 • نماز
 • نظم و ترتیب
 • بهداشت
 • صرفه جویی
 • سبک زندگی
 • عدالت
 • کمک و همیاری
 • فضای مجازی
 • کودکان کار
 • تغذیه سالم
 • اماکن تفریحی و زیارتی
 • ورزش و تندرستی